HS SPORTS

SSN Scoreboard

OHSAA

Western Buckeye League

Midwest Athletic Conference

Way Back Machine

All-Time Mercer County Football Coaches Winning Records

Speck All Time Mercer County Rushing Leader

Bulldog Rushing Kings - Otis and Swaney

First Mercer County Football Team To Play In A State Championship Game? Celina

The '3 Point Shot' Was Made For J.T. Hoyng

In 1993 Cinderella Wore Orange And Black

Upset of the 20th Century - Mendon-Union Knocks Off Delphos St. John's

'Here We Go Redskins, Here We Go'

When Celina Had Just One Team

Celina Girls Track 'Dynasty'

Private Schools The Reason For Low Attendance At State Basketball Tournaments?

The MAC and New Bremen Football

CLICK HERE - Mercer County HS Football Records

Celina Girls Track 'Dynasty'



Defiance Sweeps 2016 MAC Cross Country Championships



EMAIL US YOUR STORIES AND SCORES

please email us at - theusbc@yahoo.com



Google


SSN Scoreboard




Defiance Sweeps 2016 WBL Cross Country Championships

(10-15-16) Van Wert's Calahan Wolfrum won the WBL Boys Cross Country Championship with a time 0f 16:26.52. Wolfrum spoiled a 'perfet' score by Defiance who took the next four places and capture the Title.

It was a back-to-back title for the Bulldogs who picked up their 23rd WBL Championship.

Defiance Boys Cross Country Titles (23): 16, 15, 13, 12, 09, 08, 04, 02, 01, 00, 99, 92, 91, 90, 89, 87, 86, 80, 79, 78, 77, 76, 73

WBL Championship Boys Race

  Western Buckeye League Championship - 10/15/2016 
                             Wapakoneta High School 
                                                      
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Calahan Wolfrum              Van Wert              16:26.92    1             
  2 Zach Lochmiller              Defiance              16:32.70    2             
  3 Hayden Howerton              Defiance              16:50.34    3             
  4 Jesse Schlatter              Defiance              17:02.55    4             
  5 Nathan Schlatter             Defiance              17:08.11    5             
  6 Le'on Palomo                 Ottawa-Glandorf       17:09.86    6             
  7 Hunter Sheery                Defiance              17:12.27    7             
  8 Jon Wahlie                   Shawnee               17:13.77    8             
  9 Mhalicki Bronson             Defiance              17:14.77    9             
 10 Drew Rogers                  Defiance              17:15.50   10             
 11 Ethan Ly                     Celina                17:23.87   11             
 12 Dylan Lautzenheiser          Van Wert              17:32.44   12             
 13 Jordan Bowers                Wapakoneta            17:37.85   13             
 14 Noah Tobin                   St. Marys Memorial    17:38.28   14         
 15 Josh Rosengarten             Ottawa-Glandorf       17:45.37   15      
 16 Cade Chiles                  Van Wert              17:46.71   16 
 17 Vincent Abrams               Bath                  17:47.29   17  
 18 Thane Cowan                  Van Wert              17:47.79   18             
 19 Brent Siefker                Ottawa-Glandorf       17:49.68   19             
 20 Hunter Lynch                 Celina                17:56.20   20             
 21 Aidan Kruse                  Elida                 17:57.68   21             
 22 Isaac Webb                   Wapakoneta            18:00.76   22          
 23 Will Zofkie                  Wapakoneta            18:03.33   23       
 24 Gabe Williams                Shawnee               18:06.41   24             
 25 Josh Kuhlman                 Shawnee               18:07.07   25    


                                  Team Scores   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
=========================================================================
   1 Defiance                     21    2    3    4    5    7    9   10  
   2 Van Wert                     73    1   12   16   18   26   29   32  
   3 Ottawa-Glandorf             116    6   15   19   27   49   51   54   
   4 Shawnee                     121    8   24   25   31   33   36   39   
   5 Celina                      136   11   20   28   35   42   46   47   
   6 Wapakoneta                  144   13   22   23   34   52   64   68  
   7 Bath                        184   17   30   40   41   56   57   65   
   8 Elida                       205   21   38   43   48   55   61   66
   9 St. Marys Memorial          229   14   45   53   58   59   62   63
  10 Kenton                      258   37   44   50   60   67   69   70 

WBL Championship Girls Race

Definace picked up their third conecutive WBL Championship with 41 points. The Bulldogs placed four of their top runners in the Top 10, led by London Moening in fifth place.

St. Marys Kelly Wilker picks up the WBL individual title with a time of 19:17.40, 21 seconds ahead of Wapakoneta's Allie Zofkie.

Defiance Girls Cross Country Titles (10): 16, 15, 14, 08, 07, 06, 05, 99, 98, 93

                Western Buckeye League Championship - 10/15/2016
                             Wapakoneta High School 

=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Kelly Wilker                 St. Marys Memorial    19:17.40    1             
  2 Allie Zofkie                 Wapakoneta            19:38.86    2             
  3 Morgan Henschen              St. Marys Memorial    20:02.27    3             
  4 Faith Baxter                 Shawnee               20:02.53    4             
  5 London Moening               Defiance              20:06.91    5             
  6 Shay Soukup                  Defiance              20:07.71    6             
  7 Ashley Weidenhamer           Defiance              20:08.27    7             
  8 Jerica Huebner               Van Wert              20:26.96    8             
  9 Paige Schneider              Wapakoneta            20:33.94    9             
 10 Emily Poling                 Defiance              20:43.34   10             
 11 Lexie Marshall               Shawnee               20:47.88   11             
 12 Sara Wenning                 Celina                20:57.60   12             
 13 Abby Horvath                 Defiance              20:58.61   13             
 14 Anne Hardy                   Shawnee               20:59.40   14             
 15 Hope Baxter                  Shawnee               21:01.81   15             
 16 Maggie Lenhart               Defiance              21:03.76   16             
 17 Charis Barnes                Bath                  21:16.18   17             
 18 Caylee Phillips              Van Wert              21:19.99   18             
 19 Sidney Sutton                Wapakoneta            21:21.73   19             
 20 Lauren Cisco                 St. Marys Memorial    21:23.50   20             
 21 Lauren McDonough             Celina                21:30.05   21             
 22 Laura Wilker                 St. Marys Memorial    21:42.61   22             
 23 Julia Springer               Van Wert              21:47.10   23             
 24 Emma Deters                  Bath                  21:47.56   24             
 25 Sawyer Weitzel               Celina                21:51.47   25             
 26 Nicole Bowsher               Celina                21:51.76   26   


                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   
========================================================================
   1 Defiance                     41    5    6    7   10   13   16   29 
   2 Shawnee                      72    4   11   14   15   28   33   43  
   3 St. Marys Memorial           76    1    3   20   22   30   34   38 
   4 Celina                      115   12   21   25   26   31   48   60  
   5 Wapakoneta                  116    2    9   19   42   44   46   47  
   6 Van Wert                    122    8   18   23   36   37   45   50  
   7 Bath                        191   17   24   39   54   57   59   61  
   8 Ottawa-Glandorf             213   32   40   41   49   51   53   56 
   9 Kenton                      227   27   35   52   55   58   62   63 
In the Middle school races Kenton won the girls race and Defiance picked up the boys championship.

COMPLETE RESULTS

Varsity Boys

Varsity Girls

Jr High Boys

Jr High Girls





Celina Wins!

SSN's Dave Schmidt with the call...

1991 Ohio High School Regional Championship basketball game. Last second shot by Jill Froning for unranked Celina wins the game over Ohio's #1 rated Pickerington (were also rated in USA Today Top 5)...Celina went on to win the Ohio D1 State Championsip game. Game was played at Bellefontaine HS, Dave Schmidt doing the play-by-by for Celina Cable TV.






Privacy Policy