HS SPORTS

SSN 'Wayback Machine'

SSN Scoreboard

OHSAA

Western Buckeye League

Midwest Athletic Conference



Bellmont's Bid For State Title Falls One Match Short



EMAIL US YOUR STORIES AND SCORES

please email us at - theusbc@yahoo.com



Google


SSN Headquarters

CLICK HERE-Nightly For SSN Scoreboard

Updated every night, for every sport

CLICK HERE-SSN 'Wayback Machine'

CLICK HERE-For Recent SSN Stories





Bellmont's Bid For State Title Falls One Match Short

(12-24-16) - Bellmont and Adams Central both particpated in the IHSWCA Team State Duals in Ft. Wayne.

The Braves were hoping to win back-to-back titles in 2A, but Yorktown would end that dream with a pin in the final match of the championship round to pick-up the title 39-33.

The Flying Jets wrestling in 1A came away with a 6th place finish.

2A IHSWCA Duals Results

1st Place - Yorktown
2nd Place - Bellmont
3rd Place - North Montgomery
4th Place - Evansville Memorial
6th Place - Jimtown
7th Place - Garrett
10th Place - Franklin County
10th Place - Lebanon
12th Place - Northwood
12th Place - Delta

1st Place Match
Yorktown defeated Bellmont 39-33.

3rd Place Match
North Montgomery defeated Evansville Memorial 62-6.

5th Place Match
Edgewood defeated Jimtown 48-29.

7th Place Match
Garrett defeated Culver Academies 42-36.

2A IHSWCA Duals - Bellmont - 2nd place

Match #1 Round 1: Bellmont defeated Garrett 55-13
120 - Gregg Shoaf (Bellmont) over Andrew Wertman (Garrett) Dec 10-6
126 - Dylan DeMarco (Garrett) over Kyle Lawson (Bellmont) Fall 0:59
132 - Jon Becker (Bellmont) over Mason Custer (Garrett) Fall 0:11
138 - Jon Ruble (Bellmont) over Joey Favre (Garrett) Fall 4:42
145 - Grant Gutierrez (Bellmont) over Carlos Aguirre (Garrett) Dec 8-7
152 - Matt Laughlin (Bellmont) over Clayton Fielden (Garrett) SV-1 6-4
160 - Tony Busse (Bellmont) over Drake Baker (Garrett) Fall 1:33
170 - Caden Friedt (Bellmont) over Austin Leech (Garrett) Maj 11-3
182 - Bryce Baumgartner (Bellmont) over Doler Bevis (Garrett) Fall 0:45
195 - Caleb Hankenson (Bellmont) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Cordell Camp (Garrett) over Jarron Gerwig (Bellmont) Maj 13-3
285 - Braiden Shaw (Bellmont) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Andrew Hutker (Bellmont) over Chandler Shearer (Garrett) Fall 4:00
113 - Brayden Shearer (Garrett) over DeAundre James (Bellmont) Dec 7-1

Match #2 Round 3: Bellmont defeated Franklin County 47-18
132 - Jon Becker (Bellmont) over Stevie Browning (Franklin County) Dec 8-3
138 - Dyillion Humbert (Franklin County) over Jon Ruble (Bellmont) Fall 4:36
145 - Grant Gutierrez (Bellmont) over Mike Humbert (Franklin County) TF 22-7
152 - Matt Laughlin (Bellmont) over Mark Maze (Franklin County) Dec 7-2
160 - Tony Busse (Bellmont) over Logan Bohman (Franklin County) Fall 0:58
170 - Caden Friedt (Bellmont) over Jake Orschell (Franklin County) Fall 1:12
182 - Bryce Baumgartner (Bellmont) over Michael Bohman (Franklin County) Dec 7-2
195 - Caleb Hankenson (Bellmont) over Kyle Krause (Franklin County) Fall 0:22
220 - Blake Ripperger (Franklin County) over Jarron Gerwig (Bellmont) Fall 5:18
285 - Tyler Selm (Franklin County) over Braiden Shaw (Bellmont) Fall 4:54
106 - Andrew Hutker (Bellmont) over Jacob Lee (Franklin County) Dec 19-13
113 - DeAundre James (Bellmont) over Trevor Hampson (Franklin County) Dec 8-3
120 - Gregg Shoaf (Bellmont) over Garrett Condo (Franklin County) Maj 10-1
126 - Kyle Lawson (Bellmont) over Jake Loos (Franklin County) Fall 0:53
Bellmont's team score was adjusted by -1.000 for 132 match unsportsman like

Match #3 Semifinal: Bellmont defeated Evansville Memorial 48-18
145 - Grant Gutierrez (Bellmont) over Nolan Durcholz (Evansville Memorial) Dec 5-3
152 - Matt Laughlin (Bellmont) over Sam Brockman (Evansville Memorial) Dec 3-0
160 - Tony Busse (Bellmont) over Mithcell Brown (Evansville Memorial) Inj 3:07
170 - Caden Friedt (Bellmont) over Conner Brown (Evansville Memorial) Dec 4-3
182 - Bryce Baumgartner (Bellmont) over Holden Abshier (Evansville Memorial) Dec 10-4
195 - Caleb Hankenson (Bellmont) over Jacob Sulawske (Evansville Memorial) Fall 2:13
220 - Alex Lichlyter (Evansville Memorial) over Jarron Gerwig (Bellmont) Fall 0:47
285 - Braiden Shaw (Bellmont) over Ryan Ohlsen (Evansville Memorial) Fall 1:39
106 - Hunter Rice (Evansville Memorial) over DeAundre James (Bellmont) Dec 10-5
113 - Seth Horty (Evansville Memorial) over Andrew Hutker (Bellmont) Fall 1:52
120 - Gregg Shoaf (Bellmont) over Reed Jenkins (Evansville Memorial) Fall 1:39
126 - Kyle Lawson (Bellmont) over Drew Horn (Evansville Memorial) Fall 4:48
132 - Jon Becker (Bellmont) over Jayden Kissel (Evansville Memorial) Fall 0:47
138 - Nolan Schaefer (Evansville Memorial) over Jon Ruble (Bellmont) Dec 4-2

Match #4 1st Place Match: Yorktown defeated Bellmont 39-33
152 - Alex Barr (Yorktown) over Matt Laughlin (Bellmont) Dec 3-1
160 - Brad Laughlin (Yorktown) over Lucas Juengel (Bellmont) Fall 0:18
170 - Tony Busse (Bellmont) over Tristen Jimenez (Yorktown) Fall 1:37
182 - Caden Friedt (Bellmont) over Jacob Richards (Yorktown) Fall 1:51
195 - Bryce Baumgartner (Bellmont) over Kelly Watson (Yorktown) Fall 1:57
220 - Caleb Hankenson (Bellmont) over Holden Parsons (Yorktown) Fall 0:26
285 - Jacob Rhoades (Yorktown) over Braiden Shaw (Bellmont) Dec 4-2
106 - Andrew Hutker (Bellmont) over Jesse Upchurch (Yorktown) Fall 5:16
113 - Brayden Curtis (Yorktown) over DeAundre James (Bellmont) Fall 1:49
120 - Josh Stephenson (Yorktown) over Gregg Shoaf (Bellmont) Fall 1:12
126 - Jon Becker (Bellmont) over Xayvier Curtis (Yorktown) Dec 9-3
132 - Christian Hunt (Yorktown) over Kyle Lawson (Bellmont) Fall 1:46
138 - Eric Hiestand (Yorktown) over Jon Ruble (Bellmont) Dec 8-1
145 - Colt Rutter (Yorktown) over Grant Gutierrez (Bellmont) Fall 0:58

1A IHSWCA Duals Results

1st Place - Prairie Heights
2nd Place - Shenandoah
3rd Place - Oak Hill
4th Place - Monrovia
5th Place - North Posey
6th Place - Adams Central
7th Place - Knightstown
8th Place - Central Noble
10th Place - Fountain Central
10th Place - Triton
12th Place - Elwood
12th Place - Winchester

1st Place Match
Prairie Heights defeated Shenandoah 39-27.

3rd Place Match
Oak Hill defeated Monrovia 42-28.

5th Place Match
North Posey defeated Adams Central 45-26.

7th Place Match
Knightstown defeated Central Noble 42-39.

1A IHSWCA Duals - Adams Central - 6th place

Match #1 Round 2: Adams Central defeated Elwood 60-24
126 - Cayden Shaffer (Adams Central) over Josh Blackford (Elwood) Fall 1:06
132 - Anthony Mosser (Adams Central) over Josh Parish (Elwood) Fall 4:45
138 - Logan Macklin (Adams Central) over Brayton Thomas (Elwood) Fall 1:22
145 - Parker Bates (Adams Central) over Austin Hinchman (Elwood) Fall 0:00
152 - Brant Thieme (Adams Central) over Travis Head (Elwood) Fall 0:48
160 - Monty Hill (Adams Central) over Unknown (Unattached) Forf
170 - Jalen Morgan (Elwood) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Tyler Jarrell (Elwood) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Jantz Blackburn (Adams Central) over Gage Updegraff (Elwood) Fall 1:49
220 - Kyle Cornwell (Elwood) over Nash Brunner (Adams Central) Fall 1:16
285 - Marcus Stone (Elwood) over Austen Hicks (Adams Central) Fall 1:02
106 - Dallas Schwaller (Adams Central) over Korigan Wilkey (Elwood) Fall 3:09
113 - Logan Mosser (Adams Central) over Jamie Hensley (Elwood) Fall 0:18
120 - Nick Liter (Adams Central) over Blake Arehart (Elwood) Fall 0:39

Match #2 Round 3: Oak Hill defeated Adams Central 39-31
132 - Anthony Mosser (Adams Central) over Julian Garcia (Oak Hill) Fall 3:48
138 - Logan Macklin (Adams Central) over Keith Evans (Oak Hill) Fall 1:05
145 - Parker Bates (Adams Central) over Cole Ridgeway (Oak Hill) Dec 11-4
152 - Bradley Rosman (Oak Hill) over Brant Thieme (Adams Central) Dec 1-0
160 - Noah King (Oak Hill) over Monty Hill (Adams Central) Fall 0:59
170 - Brody Hardcastle (Oak Hill) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Fred Durben (Oak Hill) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Blaney Harrison (Oak Hill) over Jantz Blackburn (Adams Central) Fall 1:04
220 - Nash Brunner (Adams Central) over Tony Fuller (Oak Hill) Dec 3-0
285 - Owen Perkins (Oak Hill) over Devin Lotter (Adams Central) Fall 0:21
106 - J.C. Herring (Oak Hill) over Dallas Schwaller (Adams Central) Fall 0:32
113 - Logan Mosser (Adams Central) over Bhupesh Chauhan (Oak Hill) Maj 15-1
120 - Nick Liter (Adams Central) over Max Stefanatos (Oak Hill) Fall 2:56
126 - Cayden Shaffer (Adams Central) over Jacob Thomas (Oak Hill) Dec 6-1

Match #3 Round 4: Adams Central defeated Central Noble 41-31
138 - Logan Macklin (Adams Central) over Jadon Crisp (Central Noble) Fall 1:51
145 - Parker Bates (Adams Central) over Jakob Copas (Central Noble) Maj 9-1
152 - Tadd Owen (Central Noble) over Gabe Schwaller (Adams Central) Maj 16-6
160 - Connor Mooney (Central Noble) over Lucas Collier (Adams Central) Fall 2:59
170 - Mike Calvelage (Central Noble) over Monty Hill (Adams Central) Fall 0:55
182 - Dawson Foster (Central Noble) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Jantz Blackburn (Adams Central) over Jordan Winebrenner (Central Noble) Fall 0:42
220 - Nash Brunner (Adams Central) over Levi Leffers (Central Noble) Maj 14-6
285 - Jesse Sade (Central Noble) over Austen Hicks (Adams Central) Fall 3:10
106 - Dallas Schwaller (Adams Central) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Tanner Schoeff (Central Noble) over Logan Mosser (Adams Central) Dec 7-0
120 - Nick Liter (Adams Central) over Ray Clay (Central Noble) Fall 4:17
126 - Cayden Shaffer (Adams Central) over Kyle Bolinger (Central Noble) Fall 3:38
132 - Anthony Mosser (Adams Central) over Austin Moore (Central Noble) Dec 9-3

Match #4 5th Place Match: North Posey defeated Adams Central 45-26
145 - Parker Bates (Adams Central) over Albert Spencer (North Posey) Dec 8-1
152 - Brant Thieme (Adams Central) over Josh Wiggins (North Posey) Dec 7-1
160 - Austin Frymire (North Posey) over Noah Bollenbacher (Adams Central) Fall 3:32
170 - Colton Gamblim (North Posey) over Monty Hill (Adams Central) Fall 0:45
182 - Adam Jasso (North Posey) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Zach Adkins (North Posey) over Jantz Blackburn (Adams Central) Fall 3:13
220 - Nash Brunner (Adams Central) over Cole Werkmeister (North Posey) Fall 3:39
285 - Chris Cross (North Posey) over Austen Hicks (Adams Central) Dec 5-1
106 - Kameron Kendall (North Posey) over Dallas Schwaller (Adams Central) Fall 2:46
113 - Nathan Willman (North Posey) over Logan Mosser (Adams Central) Fall 2:50
120 - Nick Liter (Adams Central) over Tristin Martin (North Posey) Dec 6-4
126 - Cameron Fisher (North Posey) over Cayden Shaffer (Adams Central) Fall 1:43
132 - Anthony Mosser (Adams Central) over Thomas Rapp (North Posey) TF 20-5
138 - Logan Macklin (Adams Central) over Levi Miller (North Posey) Fall 3:00




Celina Wins!

SSN's Dave Schmidt with the call...

1991 Ohio High School Regional Championship basketball game. Last second shot by Jill Froning for unranked Celina wins the game over Ohio's #1 rated Pickerington (were also rated in USA Today Top 5)...Celina went on to win the Ohio D1 State Championsip game. Game was played at Bellefontaine HS, Dave Schmidt doing the play-by-by for Celina Cable TV.






Privacy Policy